Wcześniej zaburzenia o objawach charakterystycznych dla nerwicy i psychozy nazywano: ukrytą schizofrenią, pseudoneurotyczną schizofrenią, schizofrenią ambulatoryjna albo charakterem psychotycznym.
Według DSM-IV zaburzenie osobowości borderline, to uogólniony wzorzec niestabilnych relacji interpersonalnych, wyobrażeń o sobie, uczuć współwystępujących z wyraźną impulsywnością, który pojawia się u jednostki w różnych kontekstach od okresu wczesnej dorosłości.
Dla zaburzenia borderline charakterystyczna jest duża różnorodność objawów. Często mówi się, że osoby takie balansują pomiędzy depresją, niepokojem i gniewem, którym reagują na najmniejszą nawet prowokację. Można powiedzieć, że ludzie ci w kontaktach interpersonalnych prezentują wzorzec funkcjonowania oparty o impulsywność i niestabilność. Jednocześnie wykazują nadmierną troskę o własny wizerunek i charakteryzuje je zmienny nastrój. Stanowi temu towarzyszy chroniczne uczucie pustki. Łatwo się nudzą i ciągle poszukują innych form aktywności.
Jednostki takie mają z reguły zaburzone i niestabilne poczucie tożsamości, a przez to ich kontakty z otoczeniem są niestałe i obciążone poczuciem zagrożenia. Ogromnie boją się odrzucenia i podejmują desperackie wysiłki, by tego uniknąć. Są bardzo niepewne siebie, co powoduje, że wciąż czują się przez otoczenie lekceważone. Prowadzi to często do słownych ataków na partnera lub nawet zagrożenia samobójstwem.
Statystyki pokazują, że od 8% do 10% osób z tej grupy umiera z powodu udanych prób samobójczych lub dokonuje poważniejszych ataków samookaleczenia, które często przynoszą im ulgę w odreagowaniu lęku i dysforii.
Osoby z zaburzeniami bordeline często zmieniają partnerów. Tworzą związki z początku wyidealizowane, które często kończą się gorzkim rozczarowaniem i żalem.
W bezwzględny sposób niszczą związki z innymi ludźmi, a jednocześnie towarzyszy im stałe uczucie pustki, bardzo źle znoszą samotność. Miewają wprawdzie epizody bycia opiekuńczymi i empatycznymi, ale idzie to w parze z oczekiwaniem wzajemności w postaci bezwarunkowego zaspokajania ich potrzeb i wymagań.
Czasem zdarza się, że osoby z borderline mają krótkie i przelotne epizody utraty kontaktu z rzeczywistością. Miewają wtedy urojenia, halucynacje, paranoiczne przeświadczenia, wypaczenie obrazu własnego ciała lub objawy dysocjacyjne, a nawet psychotyczne. Charakterystyczne jest również ponoszenie porażek w sytuacjach, które powinny zakończyć się sukcesem.
Osoby z borderline nie potrafią wykorzystać swoich talentów i posiadanych umiejętności. Wielu badaczy tej problematyki porównuje ich życie do nieustającej męki. Wiąże się to również z większym ryzykiem zaburzeń lękowych, wystąpienia zaburzeń nastroju w tym depresji oraz choroby afektywnej dwubiegunowej, zaburzeń odżywiania w tym anoreksji i bulimii, zespołu obsesyjno-kompulsywnego, zaburzeń pod postacią somatyczną, uzależnienia.
Wybrane teorie
Podstawowym pytaniem jakie stawiają sobie klinicyści jest czy u podłoża tego zaburzenia leżą specyficzne czynniki środowiskowe, biologiczne, społeczne decydujące o jej kształtowaniu się. Główne koncepcje dynamicznie rozwijające się na przestrzeni ostatnich lat skupione są na relacji z obiektem, psychologii self, koncepcji behawioralno-poznawczej i biospołecznej. Inni badacze biorą pod uwagę genetykę, neurobiologię, zaniedbanie i traumę w dzieciństwie.
Współczesne koncepcje psychoanalityczne
Lidia Cierpiałkowska w Psychologii zaburzeń podaje, że „Jedna z pierwszych klasyfikacji opierała się na zaobserwowanych różnicach w relacji pacjent analityk i proponowała rozróżnienie między czymś co Freud nazywał jako nerwicę opartą na przeniesieniu, a czymś nazywanym jako nerwicę nie opartą na przeniesieniu”. Do tej drugiej grupy można zaliczyć zaburzenia z pogranicza psychozy i nerwicy wobec których psychoanaliza była bezskuteczna.
Modele opisowe w psychoanalizie
Spośród proponowanych przez psychoanalityków opisów zaburzeń z pogranicza na poziomie deskryptywnym do najbardziej cenionych należy koncepcja Grinkera i jego współpracowników. Goldstein pisze, iż zespół Grinkera wyodrębnił cztery cechy ludzi z BDT, na podstawie których podzielono zaburzenia na cztery grupy szeregowane od kontinuum nerwic do psychoz. Wyróżnić tutaj możemy: złość, defekt w kontaktach interpersonalnych, brak spójności self, depresja.
Natomiast Gunderson zaproponował aktualną wersję symptomów zaburzeń z pogranicza. Należą do nich: niskie osiągnięcia, impulsywność, próby samobójcze, epizody psychotyczne, dobra socjalizacja połączona z nie znoszeniem samotności, zaburzone związki intymne.
Model konfliktu w koncepcji Kernberga
Cierpiałkowska w Psychologii zaburzeń podaje, iż „Model konfliktu zakłada, że zaburzenie borderline to pewnego rodzaju intrapsychiczna struktura obronna powstająca w dzieciństwie i związana z wadliwą integracją popędów, afektów i relacji z obiektem” .
Model deficytu
W tym modelu mamy doczynienia z założeniem, iż w strukturze osobowości istnieją takie niedostatki jak: uszkodzenie funkcji ego, defekty struktury self, brak stałości obiektu, dyfuzji tożsamości, rozszczepienia, braku zdolności do emocjonalnego wiązania się z obiektem. Tutaj, inaczej niż w modelu konfliktu osobowość z pogranicza nie jest zdeterminowana rozszczepieniem bo nie ma uwewnętrznionego dobrego obiektu. Powoduje to przeżywanie silnych przed porzuceniem co jest w tym wypadku najważniejsze, gdyż osoby z pograniczną osobowością mają duże problemy w kontaktach interpersonalnych. Model ten wykorzystywany jest do tworzenia zasad terapii osób z borderline polegający na wzmacnianiu siły ego, spójności self i poczucia bezpieczeństwa.
Koncepcje poznawczo-behawioralne
Generalnie według tych koncepcji każde zaburzenie osobowości charakteryzuje się zespołem nadmiernie rozwiniętych wzorców zachowania oraz zespołem wzorców niedostatecznie rozwiniętych. Występują tutaj także fałszywe przekonania o sobie i świecie wiążące się z negatywnymi emocjami. Zaburzenia osobowości typu borderline spowodowane są nieadekwatnymi oddziaływaniami środowiska, podtrzymywane neurotycznymi mechanizmami samoponiżania, karania i potępiania innych za trudne warunki życia.
Psychoewolucyjna koncepcja Becka
Beck twierdzi, że osobowość to zbiór strategii służących łagodzeniu konfliktu pomiędzy dążeniem do przeżycia i prokreacji, a wymaganiami otoczenia. Zaburzenie z pogranicza psychozy i nerwicy, podobnie jak każde inne tłumaczy jako indywidualnie odziedziczone i ukształtowane strategie wobec szybko zmieniających się warunków życia. Natomiast już same zaburzenia typu borderline tłumaczy biologiczną predyspozycją jednostki do niskiej tolerancji na stres oraz zniekształceniem poznawczym i historią uczenia się wzmocnień.
Biospołeczne koncepcje
Koncepcje biospołeczne rozwijane są przez dwa zespoły kierowane przez T. Millona oraz M. Linnehan.
Biospołeczny model M.Linnehan
Model ten zakłada wrodzone oraz społeczne przyczyny powstawania zaburzeń z pogranicza, które ujawniają się w postaci specyficznych wzorców zachowań. Te behawioralne wzorce Linehhan przedstawia na trzech dymensjach osi uwarunkowań społecznych:
- Emocjonalna podatność na zranienie vs. Unieważnienie afektu;
- Aktywna pasywność vs. pozorna kompetencja;
- Nieustający kryzys vs. Powstrzymywanie żałoby;
W późniejszym okresie Linnehan stwierdza, że pierwotną przyczyną zaburzenia borderline jest dysfunkcja w zakresie regulacji emocji, a pozostałe objawy stanowią rezultat nieprzystowawczych prób radzenia sobie jednostki z deficytem.
Biospołeczny model zaburzeń osobowości T. Millona
Biospołeczny model zaburzeń osobowości wywodzi się z teorii ewolucji i społecznego uczenia się. Wskazuje na współwystępowanie czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych. Wedle teorii tej tworzenie się prawidłowej lub zaburzonej osobowości zależy od możliwości uczenia się i radzenia sobie ze stresem w różnych warunkach środowiska. Model osobowości w aspekcie tej teorii opisywany jest przez Millona na 3 dymensjach:
- Przyjemność- ból, gdzie przyjemność ma na celu poprawę jakości życia, a ból zorientowany jest na pokonanie czynników środowiskowych, które mogą tę jakość obniżyć;
- Bierność-aktywność, gdzie bierna orientacja to przystosowywanie się do wzmocnień występujących w jednej niszy ekologicznej. Aktywna orientacja zaś to tendencja do przekształcania i modyfikowania środowiska w poszukiwaniu nowych wzmocnień;
- Ja-inni, aby uniknąć wyginięciu organizmy rozwinęły strategie rozrodcze w biologii określane za pomocą liter R i K, gdzie R to tendencja do zachowań egoistycznych, samolubnych i niewrażliwych, zaś K to tendencja do zachowań opiekuńczych i zabiegających.
Ze względu na zależność od siły i pozycji poszczególnych komponentów Millon dzieli osobowość na 4 rodzaje:
a) Zrównoważone – zachowują równowagę między skrajnymi formami aktywności z 3 dymensji
b) Wykazujące niedobór – nie są zdolne do doświadczania lub działania skierowanego na osiągnięcie wszystkich 3 celów egzystencjalnych
c) Niezrównoważone – można umiejscowić na 1 z 3 krańców dymensji
d) Konfliktowe – zmagają się z ambiwalencją, tzn. dążą raz w jednym raz drugim kierunku na dymensji
Każde z zaburzeń osobowości Millon opisuje na 4 poziomach: behawioralnym, fenomenologicznym, intrapsychicznym i biopsychicznym.
Genetyczne przyczyny powstawania borderline
Jak wiemy osobowość jest po części dziedziczna więc wynika z tego, że osobowość pograniczna też powinna. Wedle medycyny istnieje wpływ genów na zaburzenie osobowości typu borderline. Jedno z większych badań nad bliźniętami wykazało, że jeżeli jedno z bliźniaków spełnia kryteria diagnostyczne borderline, to drugie ma 35% na ryzyko tej choroby.
Neurobiologia
W zaburzeniach osobowości z pogranicza ogromną rolę mają neuroprzekaźniki takie jak serotonina, noradrenalina i acetylocholina, GABA oraz glutaminian. W niektórych badaniach mózgu opisano zmiany w następujących obszarach układu czołowo-limbicznego osób z borderline: kora przednia zakrętu obręczy, kora czołowo-oczodołowa, kora przedczołowa grzbietowo-boczna, hipokamp, ciało migdałowate. W jednym z badań wykryto nieprawidłowy podstawowy metabolizm w obszarach przedczołowych. Obszary te prawdopodobnie odpowiadają za transmisję serotoninergiczna, a zmiany w tych obszarach mogą być związane z odhamowywaniem agresji i działaniami impulsywnymi. Wrońska podaje także, że u osób z borderline stwierdzono redukcję płatów czołowych i czołowo- oczodołowych oraz spadek stężenia markera integralności mózgu-kwasu acetyloasparginowego. Ponadto w innych badaniach opisano redukcję objętości hipokampa i ciała migdałowatego.
Zaniedbanie i trauma w dzieciństwie
Liczne badania wykazały silny związek pomiędzy wykorzystywaniem w dzieciństwie i rozwojem borderline. Wiele z tych osób podaje w wywiadzie wystąpienie wykorzystywania seksualnego, przemocy fizycznej lub psychicznej. Okazuje się, że pacjenci z borderline znacznie częściej niż w przypadku reszty populacji wskazują na słowne, fizyczne, emocjonalne i seksualne wykorzystywanie przez opiekunów obu płci.
BIBLIOGRAFIA
- L. Cierpiałkowska, Zaburzenie osobowości Borderline w: Psychologia zaburzeń osobowości, red. Lidia Ciepiałkowska, wyd. UAM, Poznań 2004
- Goldstein. G. Eda, Zaburzenia z pogranicza — modele kliniczne i techniki terapeutyczne, GWP, Gdańsk 2003
- D. Górska, Organizacja osobowości borderline w kontekście Kernberga teorii reakcji z obiektem, w: Współczesna psychoanaliza — teoria relacji z obiektem, red. L. Cierpiałkowska, J. Gościniak, wyd. Fundacji Humaniora, 2005
- A. Jakubik, Dylemat osobowości pogranicza, psychologia.edu.pl
- A. Jakubik: Zaburzenia osobowości. W: S. Dąbrowski, J. Jaroszyński, S. Pużyński (red.): Psychiatria. PZWL, Warszawa 1987a, t. 1, 230–248.
- A. Reber, Słownik psychologii, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2000
- A. Wrońska, Zaburzenia osobowości typu borderline, epidemiologia, etiologia, leczenie w: Psychiatria w praktyce ogólnolekarskiej, tom 7, nr.4, Via Medica, Gdańsk 2007